@pop.kultur.ada czytała u nas Opinia publiczna
Mimo że książka ma już prawie wiek, jest w wielu poruszanych w niej wątkach tak aktualna.
Lippmann zmieścił w swoim tytule wiele trafnych spostrzeżeń na temat tego, jak kształtuje się opinia publiczna. Jego wizja co prawda nosi znamiona powojennego okresu, w którym się kształtowała, jednak mimo wszystko książka napisana została bardzo przystępnym językiem, a sporo kwestii można odnieść do współczesności.
Opinia publiczna jest uniwersalna, ponieważ mówi o schematach chociażby rozprzestrzeniania się informacji, ich kształtowania, manipulacji (propagandy) czy o procesach sterujących tworzeniem się i stosowaniem stereotypów. Spostrzeżenia autora są niezwykle celne, a zarazem fascynujące i nierzadko otwierające oczy. Co więcej, dzieło Lippmanna można uznać za ciekawe studium psychiki społeczeństwa jako grupy, masy, na którą jednak wpływ mają poszczególne indywidua.
Szczególnie interesujące zdają się rozdziały i podrozdziały o wspomnianych stereotypach czy kontroli władzy nad przekazami, ale prawdę mówiąc – cała książka jest zdecydowanie warta zapoznania się, żeby nie powiedzieć: obowiązkowa.
Dla części czytelników uświadomienie sobie procesów działania różnych kwestii (głównie informacyjnych) w demokratycznym państwie może być twardym zderzeniem z rzeczywistością, dlatego tym bardziej polecam Opinię publiczną.